Medzinárodný deň vtáctva

História medzinárodný deň vtáctva siaha až do čias rakúsko-uhorskej monarchie, kedy po prvýkrát v roku 1900 slovenský prírodovedec Oto Herman (1835 – 1914) zasvätil prvý apríl vtákom. Je to čas, kedy sa z teplých krajín vracia najviac sťahovavých vtákov. Jarné prílety sledujú členovia Spoločnosti pre ochranu vtáctva (SOVS). Pri tejto príležitosti sa konajú mnohé akcie s cieľom spoznávania nášho vtáctva. My vám prinášame tipy na výlety, materiály, knihy, aktivity a videá na tému vtáctva zo zdrojov, ktoré nás zaujali.

Pozorovanie vtákov

Vyrazte von! Prehľad miest vhodných na pozorovanie vtákov nájdete na webe birdwatching.sk, kde si môžete vyhľadať lokalitu v blízkosti svojho bydliska a zároveň sa dozviete, ake vtáčie druhy sa tam dajú pozorovať

Bratislavčania sa môžu vybrať do pozorovateľne vtáctva Duna v Hamuliakove

Ak chcete sledovať bocianie hniezda naživo, nájdite si to svoje podľa lokality tu: bociany.skvtaky.sk

Materiály

Atlas živočíchov školského programu Na túru s NATUROU, kde si môžete vyfiltrovať vtáky. Po rozkliknutí získate komplexné informácie o danom druhu – od výskytu, cez hniezdenie, potravu, opis vzhľadu až po nahrávku zvuku, ktorý vydáva. Atlas obsahuje veľmi pekné ilustrácie vtákov, ktoré sa dajú využiť na rôzne aktivity.

Na tom istom webe nájdete aj rozprávky Miroslava Sanigu prírodovedca a autora populárno-vedeckých knižiek o živote prírody pre deti. Rozprávky sú o rôznych zvieratách, najmä o vtákoch. Každý príbeh si môžete stiahnuť samostatne vo formáte pdf.

Kartičky na poznávačky a pexeso aj s anglickými názvami, ale aj celá téma o vtákoch na webe domškoláckej mamy Natálie Sollárovej.

Zaujímavosti a rekordy zo života vtákov na webe UPJŠ.

Encyklopedické informácie o vtákoch pre väčšie deti: vnútorná stavba tela, druhy peria, typy zobákov a nôh podľa toho, ako sa vtáky prispôsobili prostrediu.

Rozhovor s českým ornitológom Zdeňkom Vermouzkom pre veľkáčov a dospelých na tému úbytok vtáčej populácie a jeho príčiny na webe euractiv.sk.

Sprievodcovia chránenými vtáčími územiami Slovenska podľa krajov na stiahnutie v pdf na webe vtaky.sk.

Knihy

V tomto sprievodcovi nájdete výber najvýznamnejších druhov našich vtákov. Obsahuje krásne farebné fotografie a prehľadné informatívne texty. Formát je vhodný na pribalenie knižky na potulky do prírody.

Kniha Vtáky od vydavateľstva Svojtka je na spoznávanie vtákov ako stvorená – učí spoznávať ich podľa stôp, vajec, peria, spôsobu letu… Obsahuje nádherné ilustrácie a množstvo prekvapivých informácií, odkazy na 20 vtáčích hlasov na počúvanie, 13 činností v podobe tvorenia, kvízov, hádaniek a pozorovaní a 12 podrobne spracovaných tém.

Nemecký ornitológ Peter Berthold a jeho manželka Gabriele Mohr prinášajú poznatky o správnom prikrmovaní vtákov z vlastného dlhoročného výskumu. Nič nepokazíte, ak budete prikrmovať celý rok. V knihe Kŕmime vtáky – ale správne sa dozviete, ako na to. Odmenou vám bude blízkosť vtáčikov, ich spev a možnosť pozorovať ich.

Kam za vtákmi – východné Slovensko Turistický sprievodca po ornitologických lokalitách pripravila organizácia SOS/BirdWatching. Môžete si tak vďaka nej naplánovať výlety spojené s pozorovaním vtáctva na čarovných lokalitách východného Slovenska, na ktoré Vás týmto aj srdečne pozývame. Nájdete ju v pdf na odkazoch v troch jazykových mutáciách: slovenčina, angličtina, maďarčina.

Aktivity

Omaľovánky rôznych druhov vtákov pre deti na supercoloring.com

Interaktívne online kvízy, vyfarbovačky, spoznávačky… na webe vtaciky.sk.

Sledovanie bocianích hniezd online na webe bociany.sk.
Naučte sa alebo si prečítajte o krajinách, cez ktoré bociany prelietajú pri sťahovaní. 

Zamyslite sa nad tým, prečo bociany nosia deti 🙂 po prečítaní článku na aktuality.sk

Vyrobte si vajíčka spevavcov a naučte sa ich spoznávať aj podľa nich. Návod na webe Tvoříme pro děti:

https://tvorimeprodeti.cz/aktivity/diy-vajicka-zpevnych-ptaku/?fbclid=IwAR0aEX8IxU3LXtUd8jZ5QsBhK3C0GbNDcgIAbatrFoXEgR0QwnZWkUx4bhY

Videá

Množstvo krátkych videí o rôznych vtáčích druhoch u nás na slovenskom YouTube kanáli Birdwatching.

Poľská séria rozprávok pre deti Bocianie príbehy:

https://www.youtube.com/watch?v=NE6d_gpzXT4

Reportáž o bocianoch z Marcheggu plná zaujímavostí:

Dokumentárny film o rybárikovi so zaujímavými zábermi primo z hniezda:

https://www.youtube.com/watch?v=0ClW4KBNz00

Dokumentárny film o bocianoch (v angličtine):

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20