NBTS 2022: Domškoláci otvorili nový školský rok na celoslovenskej akcii

Začiatok školského roka pre domškolákov tradične otvára akcia No Back To School. Symbolický je i dátum konania akcie – začiatok septembra. Pod krídlami občianskeho združenia Domáce vzdelávanie na Slovensku majú možnosť stretnúť sa členovia, ale i  záujemcovia o členstvo v občianskom združení z územia celého Slovenska, pretože táto akcia spája domškolákov naprieč Slovenskom.

Tohtoročná akcia NBTS, ktorá sa konala 1. a 2. septembra, prekvapila hojnou účasťou. V nádhernom prostredí Belušských Slatín sa nás zišlo zhruba 200. Prihlásilo sa 40 rodín s deťmi. Detí – gro akcie, prišlo viac ako 100. Niektorí prenocovali priamo v Rodinkove, niektorí si rozložili stany v areáli Rodinkova a niektorí sa večer pobrali domov. Atmosféra bola veľmi príjemná, priateľská a nenútená.

Doobedný program prvého dňa nášho stretnutia naplnili aktivity pre deti na stanovištiach, v neďalekom lesíku s potôčikom, tvorba z prírodných materiálov a mnohé iné zaujímavé činnosti. So skúsenosťami s prechodom do školského inštitucionalizovaného prostredia sa s nami podelila Markéta, ktorá opísala svoje začiatky v škole po štvorročnom domácom vzdelávaní. Noví záujemcovia o členstvo v občianskom združení Domáce vzdelávanie na Slovensku mali možnosť dozvedieť sa viac o výhodách členstva, o aktivitách občianskeho združenia a samozrejme mohli nadviazať aj osobný kontakt s rodinami, ktoré sú v domácom vzdelávaní už dlhšie.

Po obede si deti precvičili svoje manuálne a kreatívne zručnosti – chlapci vyrábali náramky prežitia a dievčatá gorálkové náramky a náhrdelníky. Časový priestor vyplnila športová aktivita v podobe florbalu, bedmintonu, volejbalu, frisbee, futbalu a obľúbená nerfkovačka. Deti mali dostatok priestoru aj na vlastnú hru, ktorú si samy organizovali v blízkom lesíku či na ihriskách, pri vytváraní megabublín alebo na lanách. Každý mal možnosť zapojiť sa do takej aktivity, ktorá ho práve oslovila. Po večeri nasledoval večerný prechod lesom spojený s pozorovaním hviezd na neďalekej lúke. Voľná diskusia rodičov prebiehala počas celého dňa. Pohodovú atmosféru dotvárala vôňa horiaceho ohňa v ohnisku, opekaných špekáčikov a smiech.

Druhý deň nášho stretnutia sa niesol nielen v duchu balenia, ale deti si stihli aj vyrobiť malý mlynček, ktorého funkčnosť mohli vyskúšať na potôčiku v lese, zahrať si nerfkovačku, dokončiť svoje aktivity v lese a veľký úspech mala nielen u detí, ale aj rodičov výroba náramkov z parakordu.

Tento ročník organizovala Vierka Krajčovičová poslednýkrát. Ďakujeme jej za roky skvelých nápadov, rozžiarených domškoláckych očičiek, priestoru na pokec pre dospelých, vedenia organizačného tímu a výbornej nálady, a vlastne aj za záchranu NBTS, na ktoré pred rokom nemal nikto z nás kapacitu. Programom, celkovou organizáciou a atmosférou je toto podujatie na veľmi vysokej úrovni.

Ďalší ročník už má nového organizátora s víziou zachovania myšlienky NBTS ako v minulých ročníkoch. Na začiatok septembra 2023 si preto určite nič neplánujte a už teraz si do diárov poznačte No Back To School!

Autor: Maja Šichmanová