No Back to School 2020 – domškoláci odštartovali školský rok

Občianske združenie Domáce vzdelávanie na Slovensku (OZ DVS) zorganizovalo pre svojich členov 6. ročník spoločného štartu do nového školského roka pod názvom No Back to School. Akcia sa koná vždy v prvý septembrový víkend v nádhernom prostredí Strážovských vrchov a program praská vo švíkoch. Každý má čo robiť od rána do večera.

Akcia No Back to School je určená pre celé domškolácke rodiny. Každý si tam nájde to svoje: deti aktivity s kamarátmi domškolákmi, dospeláci pokecajú, rodiny sa zabavia pri spoločných aktivitách, zástupcovia členských rodín si trochu aj popracujú počas valného zhromaždenia občianskeho združenia.

Program je pripravený na celú sobotu a štartuje o deviatej. Ráno sa všetci prítomní rozdelili na viacero skupín: geocacheri sa vydali „na lov“ do okolitých lesov, drobci išli s doprovodom na prechádzku alebo ostali precvičovať svoje telá na ihrisku v areáli a účastníci valného zhromaždenia sa obzreli za uplynulým rokom, pohrúžili sa aj do plánovania toho nadchádzajúceho.

Valné zhromaždenie zvolilo novú predsedníčku Zuzanu Vnenčákovú. Tá vo funkcii nahradí dlhoročnú kormidelníčku OZ DVS Vierku Krajčovičovú. Po jej boku bude stáť aj nová Rada ako výkonný orgán občianskeho združenia, ktorá má šesť členov zodpovedných za rôzne oblasti činnosti občianskeho združenia.

Časť pléna valného zhromaždenia.

Po obede sa všetci stretli pri hre „Tajní agenti”, lebo kde bolo tam bolo, bola jedna Zlokrajina a v tej Zlokrajine vyrobili strašnú zbraň, ktorá má zničiť všetko dobré na svete. Našim počítačovým špecialistom sa ale podarilo preniknúť do systému, ktorým Zlokrajinčania zbraň riadia. Zistili, že zbraň sa skladá z 12 častí, ktoré sa dajú samostatne zničiť, len treba zadať správne heslo…

Maskovaní tajní agenti riešia úlohy, aby získali heslá.

Heslá zbierali naši tajní agenti na 12 stanovištiach, na ktorých plnili rôzne úlohy. Deti si preverili svoje schopnosti v jemnej i hrubej motorike, svoj postreh, sluch, rýchlosť, fyzickú zdatnosť, vynaliezavosť, tvorivosť, obratnosť, mušku pri streľbe z luku, nerfky alebo šiškami, otestovali si svoje logické uvažovanie, vyskúšali si šifrovanie aj využívanie fyziky okolo nás. Na záver spoločnými silami pomocou získaných hesiel tajní agenti zničli tú strašnú zbraň Zlokrajinčanov a zachránili spolu svet. Po hre nasledovala zaslúžená opekačka.

Zhromaždenie tajných agentov, ktorí spoločnými silami zachránili svet pred skazou.

V priebehu dňa sa uskutočnil aj výmenný bazár školských pomôcok. Domškoláci si mohli vybrať aj z hromady učebníc, ktoré jedna základná škola vyradila a darovala ich OZ DVS.

A domškolácky školský rok sa môže začať!

Okrem akcie No Back To School organizuje OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku ďalšie tri akcie pre svojich členov. Na jeseň sa koná Konferencia domáceho vzdelávania otvorená aj širokej verejnosti, ktorá sa teraz v kontexte celospoločenských udalostí presúva do online priestoru a termín jej konania bude známy už čoskoro. V polovici školského roka na stretnutí „Mamy samy“ vyhradenom pre členky OZ DVS domškolácke mamy načerpajú sily a inšpiráciu na ďalší polrok. Na jar deti môžu predstaviť svoje záujmové činnosti na Akadémii doma vzdelávaných detí. A k tomu všetkému sa pre nečlenov pridávajú ešte praktické semináre pre rodičov, ktorí s domácim vzdelávaním začínajú alebo chcú vedieť, ako začať.

Ak sa chcete stať členom OZ DVS, pozrite si podmienky členstva, prihlášku a pokyny na našom webe tu.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20