Peniažkovník – finančná gramotnosť pre mládež

Materiál, ktorý pomôže mládeži so základmi finančnej gramotnosti. Vytvorila ho stredoškoláčka Nina ako svoju stredoškolskú odbornú činnosť, ľudovo „sočku“. Je spravený zábavnou a zároveň náučnou formou.

Nina študuje právo, ekonomiku a podnikanie v treťom ročníku Tatranskej Akadémie v Poprade. Financie a finančná gramotnosť sú preto v centre jej záujmu. Že je finančná gramotnosť našou slabinou sa dozvedela z oficiálnych prieskumov a napokon to ukázali aj odpovede respondentov v dotazníku, ktorý spracovala pred tým, ako sa pustila do svojej sočky.

Cieľ bol teda pre Ninu jasný a motivácia veľká. Jej „sočka“ bude zameraná na vzdelávanie mládeže v oblasti finančnej gramotnosti a môže niečo zmeniť! Vysúkala si rukávy a dala sa do tvorenia. Výsedkom je Peniažkovník, ktorý je skutočným dielom tvorivej práce.

Materiál je nápadito ilustrovaný. Autorka vymyslela dve postavičky s priliehavými menami – Žofka Peniažková a Adam Trdlo. Sú hrdinami mini príbehov, ktoré slúžia ako ukážky narábania s financiami.

Peniažkovník zoznámi mládež so základmi finančnej gramotnosti. Autorka postupne na šestnástich stranách vysvetľuje, čo sú zdravé financie, aký je rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou, aké sú piliere dôchodkového systému, kto je finančný poradca v protiklade s finančným sprostredkovateľom. Na konci čitatelia nájdu krátky slovník pojmov a odporúčania na stolové spoločenské hry rozvíjajúce finančnú gramotnosť.

Písaný je ľahko a zrozumiteľne, aby bol pochopiteľný pre cieľové publikum. Vhodný je pre mládež od druhého stupňa ZŠ vyššie. Peniažkovník obsahuje aj QR kódy odkazujúce na rôzne výpočty a Nina Peniažkovníku zriadila aj účet na Instagrame.

Peniažkovník vo formáte PDF si môžete stiahnuť nižšie. Je vhodný aj na vytlačenie a zviazanie.

Ako sa dostal Peniažkovník k domškolákom? Nina má bratranca Scouta, ktorý je domškolákom a ako deviatak práve v rámci občianskej náuky preberal financie. A pretože Scout Peniažkovník veľmi dobre zužitkoval a zaradil ho aj do svojho portfólia k občianskej náuke, jeho mame Lenke napadlo podeliť sa oňho aj s ostatnými domškolákmi.

V mene všetkých domškolákov ďakujeme a Nine želáme veľa úspechov!

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20