Vision board – nástenka vízií na ďalší rok

Nástenka snov alebo nástenka vízií je najčastejšie kolážou obrázkov a nápisov, ktorej cieľom je nielen kreatívne spracovanie túžob a cieľov, ale aj inšprácia na nadchádzajúci rok – čo by sme chceli (alebo naše deti) v tomto roku zažiť, vyskúšať, navštíviť alebo dosiahnuť. Spravte si svoj vision board s nami!

Ideálnym časom na spracovanie vlastného vision boardu je január, kedy plánujeme aktivity a nastavujeme ciele na nový rok. Niečo ako predsavzatia, ale s konkrétnejšou a najmä graficky spracovanou predstavou. Zároveň je to skvelá príležitosť opýtať sa našich domškolákov na ich želania a pokúsiť sa tak zladiť rodinné plány a možnosti.

Vision board 2022, splnili sme si všetko

Vision board môže mať rôzne podoby, može byť všeobecnejší a plný citátov na podporu nálady a smerovania, alebo konkrétnejší, o ktorom bude reč v tomto článku (pekný text k inej forme vision boardu nájdete aj na sashe). Náš vision board je zameraný na konkretizovanie našich rodinných cieľov na nových 12 mesiacov a pripravujeme si ho každý rok v januári – všetky deti (a mama).

“Chcem behať v daždi, ísť na hrad a zrúcaninu, do jaskyne, dostať legového draka, stavať snehuliaka a tvoriť”

Začíname tým, že si zrekapitulujeme predošlý rok a pozrieme si vision boardy z minulého roka – čo sa nám podarilo, čo nie a prečo. Také pekné spoločné bilancovanie. Zároveň tým naštartujeme fantáziu a kreatívne naladenie.

Potom si pripravíme materiál. Prelistujeme si obrazové časopisy (u nás najčastejšie Krásy Slovenska, Čarovné Slovensko, Geo a podobné, ale aj Macka Pusíka napríklad), v ktorých je pestré spektrum použiteľných obrázkov zo všetkých oblastí života. Pre menšie deti potom bohate stačí výkres formátu A4, väčší u nás pracujú s formátom A3. Všetko zavisí od toho, ako vaše deti rady tvoria (a aké máte kapacity bytu na následné vystavenie výtvorov 🙂 ). K tomu len lepidlo a nožnice, prípadne farbičky, perá, fixky, alebo iný drobný materiál na dotvorenie. Niekedy sme do stredu vložili aj mandalu (na internete ich je množstvo na vytlačenie), ktorú si deti najskôr vyfarbili, vystrihli a potom okolo nej lepili obrázky, ktoré reprezentujú to, čo by chceli ten rok zažiť. Či už je to fotka jaskyne, chaty uprostred lesa, ale aj stavebnica Lego, čokoľvek, čo majú rady a podľa seba.

Nie je cieľom nájsť konkrétny obrázok konkrétnej jaskyne, fotografia Tatier môže reprezentovať túžbu ísť do hôr na skaly a je jedno, či na naše alebo na Dolomity. Rovnako aj napríklad fotka zoo môže reprezentovať akúkoľvek zoo. Základom je zamyslieť sa nad tým, čo nás baví, čo našu rodinu spája a čo nám vytvára krásne spomienky. A takisto, čo nám domškolákom pomáha uchopiť svet okolo nás, keďže naše deti sa viac učia v teréne, vonku a „za jazdy“. Postup práce je pekne aj s obrázkami popísaný tu. Do tvorby vision boardu nikdy nezasahujeme, reprezentuje vlastnú predstavu detí a my si pokojne môžeme urobiť ten svoj 🙂

“Chcem ísť na výlet, bicyklovať sa, hrať stolové hry, našetriť si peniaze, piecť medovníky a naučiť sa písmenko G…”

Je vision board aj niečím iným, než len „výtvarkou“ a prečo sa doňho púšťať? Odpoveď znie „áno, do toho“. Vision board by mal byť po celý rok vystavený na viditeľnom mieste a mali by sme sa k nemu priebežne aspoň očami vracať. Vizualizujeme si tak to, čo máme v mysli a pripomíname si, kam chceme smerovať. Jednak sa deti učia plánovať a formulovať svoje myšlienky a zároveň sledovať, čo sa ešte nepodarilo. Je to čas, kedy sa pri jeho tvorbe na chvíľu zastavíme a zamyslíme nad tým, aké máme túžby. A to častokrát uprostred obdobia polročného preskúšania, čiže môže byť príjemným spestrením a naladením sa na nové ciele.

Vision board by mal obsahovať čo najmenej bieleho nevyužitého miesta a zaplniť papier je opäť nielen kreatívna práca. Mnohé deti majú rady symetricky uložené vzory a nájsť ich a potom správne umiestniť vyžaduje istú mieru trpezlivosti. Ako inšpirácia na rôzne spracovania vision boardu, najmä ak ste sa s ním ešte nestretli, vám poslúži aj pinterest.

Doma si takto tvoríme vizualizáciu aktivít a cieľov, zamýšľame sa nad tým, čo chceme a čo preto musíme urobiť. Lebo najlepším spôsobom, ako predpovedať budúcnosť, je sám si ju vytvoriť 🙂

Takže PF 2024 a smelo do tvorenia!

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20