Bežné a domáce vzdelávanie sú ako hokej a krasokorčuľovanie: nedajú sa porovnávať

Porovnávať bežné a domáce vzdelávanie sa zdá pre mnohých úplne normálne a dobré. Rozprávame o výhodách jedného a negatívach druhého, snažíme sa zaujať stanovisko a nakoniec „vyniesť verdikt“, ktorý spôsob vzdelávania je lepší.  Pýtať sa, či je lepšia bežná alebo domáca škola, je však otázkou rovnakého druhu, ako keď sa pýtame, či je lepší hokej alebo korčuľovanie.  

Oba športy sa robia na ľade, môžu dosahovať profesionálne výkony a umiestnenia a vyžadujú toľko času, energie a financií, ako vysoko to „chceme dotiahnuť“. Korčuľovanie je šport individuálny, hokej kolektívny… Naša otázka, ktorý šport je lepší, žiada nakoniec k sebe ďalšiu otázku či doplnenie: „PRE KOHO?“ A vtedy sa rozhodovanie a výber stáva ľahším, jasnejším a skutočne lepším aj pre dieťa a jeho rodinu. Dieťa, ktoré má rado eleganciu, tanec a rado korčuľuje, by pravdepodobne potešil zápis na krasokorčuľovanie. Iný malý korčuliar, ktorý miluje rýchlosť, skórovanie a pretekanie sa bok po boku s inými, by zrejme preferoval hokejový tím.  

Myslím, že pri športe, rovnako ako pri vzdelávaní, sa skôr trafíme do čierneho, ak rešpektujeme individuálne danosti a  možnosti dieťaťa, ako keby sme sa riadili výberom len podľa zabehaných spôsobov alebo kvôli  prispôsobovaniu sa všeobecnej mienke okolia.  

Ak sa pýtame, či je lepšie „bežné“ alebo domáce vzdelávanie, doplňme si podotázku: „Pre koho?“ Určite je jednoduchšie hodiť všetkých do jedného vreca, ale dúfam, že sme si to už odvykli. Verím, že chápeme, že deti sú originálne a  jedinečné a zatiaľ čo jedného jedno prostredie rozvíja, druhému to isté prostredie neprospieva, ba dokonca ho ničí. Škola je pre deti ako práca pre dospelých. A aj my sa predsa snažíme vybrať si tú pre nás najlepšiu.  

Domáce vzdelávanie a bežná škola sú ako dva „paralelné“ športy. Deti by v  nich mali prežívať radosť a  nadšenie. Oba typy sa dajú robiť precízne a oba sa dajú aj „odfláknuť“. Nemá zmysel ich len tak porovnávať. No ja by som chcela deťom i dospelým v oboch typoch vzdelávania zapriať, aby mali toľko času, síl a financií, aby to dotiahli s radosťou a nadšením čo najďalej. 

Prečítajte si tiež…

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20