Preskúmajte náučné chodníky na Slovensku!

Náučné chodníky ponúkajú vzdelávanie sa v teréne. Domáce vzdelávanie poskytuje veľký priestor na ich široké využitie. Na Slovensku máme 428 náučných chodníkov, venujú sa 17 rôznym oblastiam, nachádzajú sa v 35 rôznych prírodných celkoch. A keďže je leto už za dverami, všetkých to bude väčšmi lákať von, zistili sme pre vás, kde sú náučné chodníky zmapované a podrobne opísané. Len si vybrať!

Učenie sa vonku, zážitkovo, priamo na mieste konkrétneho javu, kde si ho môžeme na vlastné oči obzrieť, na vlastné uši vypočuť, vlastnými rukami ohmatať, vlastnými nohami preliezť… jednoducho zažiť, je podľa odborníkov efektívnejšie. Ak zapojíme do získavania nových informácií viaceré zmysly a primiešame pozitívne emócie – z hry, z vlastného zistenia, z výletu, vznikne veľmi účinná zmes zážitkov, ktoré sa ukladajú do pamäti bezbolestne a trvalo. Náučné chodníky sú vynikajúcou pomôckou na také vzdelávanie sa a na Slovensku ich máme k denšnému dňu 428!

Všetky ich nájdete na jednom mieste – na webovej stránke www.naucnechodniky.eu. Je to výborný nástroj na plánovanie náučného výletu. Náučné chodníky môžete vyhľadávať na mapách alebo filtrovať podľa vlastných potrieb.

Vyhľadaný chodník si potom môžete zobraziť na mape alebo na karte s pasportom (štrukturované základné i praktické informácie), podrobným opisom chodníka i tipov na zaujímavosti v jeho okolí a fotografiami z trasy. Nakoniec si môžete jedným kliknutím celú stránku o vybranom chodníku exportovať do súboru formátu pdf a napríklad vziať so sebou na výlet.

Mapa Slovenska s vyznačenými náučnými chodníkmi uvedenými na webe www.naucnechodniky.eu.

No vráťme sa ešte na domovskú stránku! Tam nájdete všeobecné informácie o náučných chodníkoch, ktoré pomôžu pri výbere chodníkov: aké náučné chodníky existujú na Slovensku a vysvetlenie niektorých súvisiacich pojmov.

V časti pre školy sa autori obracajú na učiteľov, no text je zaujímavý aj pre nás domácich vzdelávačov. Vysvetľujú, prečo je dobré zaradiť náučné chodníky do procesu vzdelávania.

Na stránke kontaktu sú uvedené linky na ďalšie databázy náučných chodníkov – a nielen tých slovenských, ale aj v susednom Rakúsku a Česku – a odporúčanú literatúru venovanú náučným chodníkom.

Ktoré chodníky ste už absolvovali? Čo ste sa dozvedeli? Máte k nim nejaké zaujímavé materiály? Napíšte nám svoje zážitky zo vzdelávacích potuliek na publicrelations@domacaskola.sk! Inšpiratívne príspevky radi uverejníme, nech poslúžia všetkým domškolákom.

Lesmír – náučné chodníky s výkladom odborníka

V roku 2022 spoluzaložil známy slovenský ekológ, ochranár a filmár Erik Baláž občianske združenie Lesmír, ktoré prevádzkuje zaujímavý web a ešte zaujímavejšiu mobilnú aplikáciu Lesmír. Je to sprievodca náučnými chodníkmi, ktorý vám umožní spoznávať prírodu interaktívne. Každý lesmírny náučný chodník obsahuje videá, v ktorých vám odborník vysvetlí, kde sa nachádzate a čo je tam zaujímavé. Súčasťou videí sú aj kreslené animácie, historické snímky krajiny, aj exkluzívne zábery divokých zvierat. V súčasnosti (júl 2022) je v Lesmíre šesť náučných chodníkov dostupných zadarmo.

https://lesmir.sk
Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20