Keď dieťaťu číta jeho obľúbenú knižku sám autor

Na jeseň minulého roku si skupina domškolákov zorganizovala zaujímavú a inšpiratívnu aktivitu – besedu so spisovateľkou Andreou Gregušovou.

Andrea Gregušová je slovenská spisovateľka, ktorá do detského sveta priniesla knihy ako Červík Ervín, Operácia orech či iné dedkoviny, Marína a povaľači, Gréta a ďalšie. Na internete zdieľajú vášniví čitatelia recenzie ako „na príbehoch z knihy sa bavili nielen deti, ale celá naša rodina” či „celý deň sa tešíme na čítanie pred spaním” alebo „deti chcú knihu čítať stále dookola”. Pani Gregušová vyštudovala Pedagogickú fakultu UK v Bratislave so zameraním na slovenský jazyk a hudobnú výchovu. Učila v škole pre nadané deti. Aktuálne pracuje ako lektorka slovenčiny pre cudzincov.

Besedu s pani spisovateľkou zorganizoval jeden z domškoláckych rodičov, ktorý sa osobne pozná s pani Gregušovou z detstva. Spoločne sa stretli v knižnici na jednej literárnej besede, a z tohto stretnutia vznikol nápad zorganizovať besedu aj pre domškolákov.

Stretnutie sa konalo v jedno novembrové piatkové dopoludnie v Oratóriu Laura v Trnave. Zúčastnilo sa na ňom 11 rodín s 25 deťmi. Prekvapenie pre pani spisovateľku si na úvod pripravil chlapec, ktorý ju privítal prednesom svojho obľúbeného úryvku z knižky Červík Ervín. Besedníkom potom pani spisovateľka predstavila svoje nové diela a prečítala úryvky z niekoľkých starších kníh. Prednes čítaného textu sa deťom veľmi páčil a dobre sa na ňom zábavali. Rozdávali sa aj autogramy do knižiek, ktoré si malí besedníci priniesli so sebou.

Potom sa rozbehla diskusia, v rámci ktorej deti so záujmom kládli pani spisovateľke otázky a prezerali si jej nové knižky. Pani Gregušovú zaujímalo, ako sa deti učia na domácom vzdelávaní slovenčinu, ako analyzujú literárne diela, aj im položila otázku, či rady čítajú. Detské rúčky leteli do vzduchu. Jednalo sa o jej prvé stretnutie s domškolákmi, na ktoré bola veľmi zvedavá. Preto ju veľmi zaujímalo, ako sa deti učia na domácom vzdelávaní a ako to celé prebieha.

Na záver pani spisovateľka milo prekvapila účastníkov besedy s návrhom ďalšieho stretnutia. Navrhla zorganizovať workshop tvorivého písania. Uskutočniť by sa mal na jar tohto roku a všetci sa naň už veľmi tešia.

Prečítajte si tiež…