Karpatský les v zoo. Domškoláci využili vzdelávací program

Vedeli ste, že medveď nie je stále smutný, len nemá mimické svaly, aby sa usmial? Alebo že „uši“ výra skalného nie sú jeho uši? Toto a ešte mnoho iných zaujímavých vecí  sa dozvedela domškolácka skupinka na exkurzii v Zoo Bratislava pod názvom „Karpatský les“.

Učenie o zvieratkách je súčasťou nášho života hádam už od narodenia, veľa času sa mu venuje tak v materskej škole, ako aj na prvom a druhom stupni základnej školy, a predsa stále existuje čosi nové, čo sa o živote zvierat môžeme dozvedieť.

Počasie prialo a keďže zoologická záhrada je na jeseň podstatne prázdnejšia ako v lete, zvieratá v každom výbehu sa ochotne deťom predvádzali takmer na dosah ruky –  až to nejedného z nás lákalo dotknúť sa… ale len do chvíle, keď všetkým odvážlivcom stojacim hneď pri ohrade uštedril mladý zubor spŕšku vody z jeho koryta. A keďže deti (a aj dospelí) počas prechádzky veľa mudrovali a pýtali sa, dozvedeli sa aj mnoho iného. Zistili aj to, kto je to mimochodník, čo (ne)urobiť s jablkom a banánom po ich zjedení a ktoré vtáky nám slúžia ako biologická ochrana.

A čo bolo na záver? Po hodinu a pol trvajúcej prechádzke sa deti s nadšením vrhli na ihrisko a užili si ešte poriadnu zábavu – ako inak hrou na „vlčiu svorku“, samozrejme dôsledne dodržiavajúc hierarchiu vlčieho spoločenstva.

Poďakovanie patrí lektorke Júlii za skvelú exkurziu, rozšírenie našich (detských aj dospeláckych) vedomostí o zvieratách a odporúčame ju aj vám. Na stránke Zoo Bratislava nájdete hneď niekoľko tém možných exkurzií (Karpatský les, Primáty a Cesta okolo sveta), tak hurá na to! A ak nie ste z Bratislavy a okolia, skúste sa popýtať v ostatných zoo vo svojom okolí, istotne i tam natrafíte na podobný vzdelávací program.

Čo deti zaujalo a čo sa dozvedeli

‚‚Veľmi sa mi tam páčilo a išla by som znova. Našla som si novú kamošku. Bolo veľmi zaujímavé, čo nám rozprávala sprievodkyňa.” (Terezka, 11 r.)

‚‚Najviac ma zaujalo rozprávanie o vlkovi. Našiel som ho ako prvý. Bolo super, že sme na konci išli na ihrisko a našiel som si nových kamošov.” (Matej, 10 r.)

‚‚Vĺčiky boli veľmi milé a veľmi sa mi páčili, aj sovičky, aj medvedík. Páči sa mi aj knižka na zbieranie pečiatok (Zoo Passport pozn.) s odmenou v Zooshope potom. Ešte by som na takú akciu išiel.” (Kubko, 7 r.)

‚‚Mne sa najviac páčilo to, že sme boli pri zvieratách a mohli sme sa na ne pozerať.” (Evička, 5 r.)

Autor: Veronika Juranová Valentová

Prečítajte si tiež…