Kedy bude Konferencia domáceho vzdelávania? Prípravy sa už začali. Hľadá sa človek na online prenos.

Posledné tri ročníky Konferencie domáceho vzdelávania sa kvôli pandémii uskutočnili v online priestore. Ten ďalší bude iný. V rozhovore s Alexandrou Dobrotkovou, niekoľkoročnou organizátorkou konferencie, sa rozprávame o pripravovanom 11. ročníku.

Mohla by si sa nám v krátkosti predstaviť? Čomu sa venuješ v rámci OZ DVS?

Členkou združenia (občianske združenie Domáce vzdelávanie na Slovensku, pozn. red.) som štyri roky, no na jeho činnosti som sa podielala skôr, než som sa stala jeho členkou. Začínala som pri pomáhaní s organizáciou Konferencie DV. Postupne som začala pracovať v tíme Vzdelávanie, kde som sa podieľala na organizovaní webinárov. Zabezpečujem stretnutia Pracovného tímu a čiastočne som začala byť súčasťou PR tímu. Okrem iného vediem podpornú skupinu pre rodičov s deťmi so špeciálnymi potrebami. Som poradcom pre domáce vzdelávanie so špecializáciou na 2. stupeň a deti so špeciálnymi potrebami. Na Konferencii DV sa podieľam päť rokov, tohtoročná je už moja šiesta v poradí. Mám pedagogické vzdelanie a som dejepisárka. Milujem dejepis. 🙂

Kedy a kde sa Konferencia DV uskutoční?

Na jar, tradične v sobotu, 27. apríla 2024. Aktuálne hľadáme príjemné a vhodné priestory, ktoré sa predbežne snažíme získať na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Hľadáme tiež vhodné technické riešenie online prenosu (zvuk, obraz, živé vysielanie), lektorov, sponzorov, partnerov či vydavateľstvá. Chceme, aby bola konferencia kvalitným zážitkom pre prítomných aj online účastníkov.

Predstavila by si nám Konferenciu DV? Čo to vlastne je?

Členovia združenia si určujú témy, v ktorých oblastiach by potrebovali viac informácií alebo názorov. My sa na základe toho snažíme osloviť odborníkov, ktorí následne tieto témy prinášajú na Konferenciu DV v podobe prednášok a diskusií. Samotná prezenčná účasť vytvára priestor na to, aby sme sa osobne stretli, porozprávali sa a vymenili si vlastné skúsenosti. Pre niektorých účastníkov bola dôležitejšia časť na chodbe, kde sa stretli pri kávičke, ako časť v prednáškových sálach. Je to o sieťovaní a stretávaní sa. Dáva to možnosť porozprávať sa s niekým, kto rieši podobné problémy, pred kým sa môžeme otvoriť a nepotrebujeme sa obhajovať v každej druhej vete. Byť v spoločnosti ľudí, ktorí nás chápu a rešpektujú. To často pomôže viac ako nejaká prednáška.

Pôvodný termín bol naplánovaný na jeseň 2023. Prečo ste sa rozhodli Konferenciu DV preložiť na ďalší rok?

Tento rok bol náročný na povinnosti a zmeny. Jedného dňa preto padlo rozhodnutie presunúť Konferenciu DV na jar 2024.

Z tohto dôvodu hľadáme napríklad nového človeka, ktorý by nám zastrešil technické riešenie online prenosu a nahrávania konferencie.

Aké témy budú obsahom plánovanej konferencie? Na koho sa účastníci môžu tešiť?

Ešte sme len vo fáze prípravy, takže nič nie je dané. Z prieskumu, ktorý sme robili medzi členmi, sa spomínali najmä témy ako domáce vzdelávanie na strednej škole, motivácia dieťaťa, psychohygiena rodičov, či ako ustáť tlaky okolia. V minulosti sa ako lektori na konferencii zúčastnili odborníci ako Martina Vagačová, Zdeňka Šíp Staňková, Jana Nováčková, Baša Karmlová, Martin Kuruc či Milan Hejný. Organizácia pripravovaného ročníka sa ešte len rozbieha, no prezradím, že účasť prisľúbili zakladateľky nášho sesterského občianskeho združenia z Česka.

Boli by sme však veľmi radi, keby sa nám prostredníctvom Konferencie DV podarilo umožniť stretnutie viacerých hlavných aktérov vo vzdelávaní. Preto by sme radi Konferenciu DV uskutočnili na pôde Pedagogickej fakulty UK, kde by sa všetci mohli spojiť a spoločne diskutovať.

V akom formáte bude Konferencia DV dostupná záujemcom? Osobná či online účasť?

Konečne po troch rokoch sa bude konať prezenčne. Máme pocit, že ľudia si zvykli na online priestor a pravdepodobne si dosť ľudí aj povie, že sa nemusia osobne zúčastniť v danom termíne, keď sa môžu vrátiť k prednáškam neskôr na webe. No z vlastných skúseností poznáme, ako to býva, keď si človek odloží niečo na neskôr. Alebo keď počúva prednášku popri inej činnosti, vtedy jej nevenuje svoju plnú pozornosť. Keď sa však zúčastní osobne, ponorí sa do témy úplne. Je plne prítomný. 

Každopádne, radi by sme ponechali aj živý online prenos s možnosťou pozrieť si videá neskôr na webe. Online formát je totižto príležitosťou zúčastniť sa konferencie, aj keď sa človek nemôže dostaviť osobne. 

Počítač alebo mobil však nenahradí atmosféru a zážitky z osobných stretnutí domškoláckych rodín s lektormi a zástupcami rôznych tém, inštitúcií a sveta vzdelávania. Práve na konferenciách sme získavali prvých dobrovoľníkov, z ktorých niektorí sú dnes vo vedení občianskeho združenia Domáce vzdelávanie na Slovensku. A aj tento rok sú dvere a náruč otvorené.

Kde si záujemcovia po skončení konferencie budú môcť pozrieť jej záznam?

Na našom youtubovom kanáli „OZ Domace vzdelavanie na Slovensku“, kde máme videá aj z minuloročných konferencií.

Ako sa dá na Konferenciu DV prihlásiť?

Aktuálne sa len rozbiehame s prípravou. Prihlásiť sa ešte nie je možné. No túto dôležitú informáciu budeme v dostatočnom predstihu komunikovať prostredníctvom našich komunikačných kanálov: web, Facebook, Instagram. A kto sa stane členom OZ DVS, dostane aj tieto informácie priamo do svojej mailovej schránky.

Komu by si Konferenciu DV odporúčala?

Všetkým! Zistili sme, že nechodia len rodičia terajších či budúcich domškolákov, ale aj rozhľadení pedagógovia, študenti pedagogiky, psychológovia, pracovníci poradní. Takže aj pre nich môže byť Konferencia domáceho vzdelávania zaujímavá, pretože im poskytne iný uhol pohľadu na vzdelávanie.

Chcela by si ešte niečo dodať na záver?

Ako som už spomínala, hľadáme technické riešenie pre online formát, lektorov, sponzorov, partnerov či vydavateľstvá. A taktiež ľudí ochotných pomôcť pri organizácii. Budeme radi, ak nám s týmito vecami pomôžete. Prihlásiť sa môžete na konferencia@domacaskola.sk a čoskoro vytvoríme aj dotazník s možnosťou prihlasovať sa na jednotlivé úlohy. 

Tešíme sa na Vás, na inšpiráciu, spoločné prípravy, záchrannú kávu po konferencii. Fantázii sa medze nekladú. A iniciatíve taktiež nie.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor!

Prečítajte si tiež…

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20