Úspešní domškoláci I.

Najčastejším argumentom proti domácemu vzdelávaniu je zvyčajne socializácia a hneď za ňou nasleduje nenapĺňanie osnov, resp. nedostatočné vzdelanie, ktoré môže viesť k tomu, že sa takto vzdelávaní ľudia nebudú vedieť uplatniť na trhu práce. V tomto krátkom seriáli predstavíme príklady, ktoré potvrdzujú, že tie kuvičie hlasy nemusia mať pravdu.

Niektorí pedagógovia tvrdia, že domáce vzdelávanie by malo byť povolené len deťom, ktoré z rôznych dôvodov školu jednoducho navštevovať nemôžu, najčastejšie kvôli rôznym zdravotným znevýhodneniam a špeciálnym výchovno-vzdelávacím potrebám a keď škola jednoducho nedokáže takýmto deťom vzdelávanie zabezpečiť. História nás však učí, že domáce vzdelávanie bolo (a je) jedným z kľúčov k úspechu mnohých významných umelcov, športovcov, ale aj štátnikov a vedcov. Dáva totiž takmer neobmedzený priestor rozvíjať sa v tom, v čom je človek dobrý, a to bez mnohých rušivých vplyvov. Pozrime sa teda na prvých deväť úspešných domškolákov.

Jessica Watson

Mladá Austrálčanka, ktorá v šestnástich rokoch sama oboplávala svet, sa na svoju expedíciu svedomito pripravovala už od ranej puberty – zúčastnila sa mnohých plavieb, na viacerých z nich už ako kapitánka, odslúžila tisíce námorných míľ, prešla viacerými kurzami bezpečnosti a ovládania lodí a nezabudla ani na certifikát prvej pomoci. Celé dobrodružstvo si starostlivo naplánovala. To by nebolo možné, keby nemala možnosť byť domškoláčkou. Počas 210 dní strávených na lodi nezabudla ani na výučbu – neustále sa dištančne vzdelávala. Jej plavba zožala množstvo kritiky, najmä pre jej nízky vek. Nikto však akoby nebral do úvahy spôsob, akým vyrastala a že svoje detstvo porežila v podstate na lodi. Že v čase, keď svoju plavbu okolo sveta započala, mala už za sebou rôzne kurzy a množstvo skúseností. Sama sa vyjadrila, že neznášala, ako ju druhí posudzovali len podľa jej vzhľadu a podľa toho, aké boli ich predstavy o tom, ako má vyzerať a čoho má byť schopné mladé dievča. Hoci sa jej cieľ nepodarilo naplniť pre nesplnenie formálnej požiadavky predpísanej vzdialenosti pre oboplávanie sveta, za svoju aktivitu získala štátne vyznamenanie za službu jachtingu a mládeži ako vzor pre mladých Austrálčanov, množstvo ďalších ocenení za športového ducha či odvahu a dostala sa do austrálskej jachtárskej siene slávy. O jej dobrodružstve bol natočený fim True Spirit.

Foto: FB/Jessica Watson

Billie Eilish

Billie Eilish je americká speváčka a skladateľka, ktorá sa vzdelávala doma počas úplne celého školského obdobia. Nikdy nebola v škole. Aj vďaka tomu, že sa mohla naplno venovať tomu, čo ju bavilo – hudbe, je z nej dnes jeden z najúspešnejších mladých talentov vôbec. Vďaka domácemu vzdelávaniu mohla rozvíjať svoju kreativitu a nadanie. Získala sedem cien Grammy, dve American Music Awards, dva Guinnessove svetové rekordy a šesť MTV Video Music Awards. Sama Billie sa vyjadrila, že domáce vzdelávanie je o objavovaní samého seba, na rozdiel od (strednej) školy, kde si človek musí vybudovať svoju hodnotu popri tom, čo si o ňom myslia ostatní. Všetko, čo dokázala, dosiahla aj napriek tomu, že trpí neurologicko-psychiatrickým dedičným ochorením, ktoré by nepochybne malo na jej napredovanie v škole veľký vplyv.

Foto: Yaay

Robert a Bindi Sue Irwinovci

Deti známeho ochranára a dokumentaristu Steva Irwina, lovca krokodílov, boli tiež vzdelávané doma. Bindi Sue a Robert strávili detstvo po boku svojho otca a matky obklopení divokou prírodou Austrálie na početných expedíciách, účinkovali vo viacerých dokumentárnych filmoch svojich rodičov a neskôr asistovali pri práci svojej matke, majiteľke austrálskej zoo, pri práci so zvieratami ako ošetrovatelia v zoo. Spoločne produkujú seriál, ktorý nadväzuje na prácu ich otca, má za sebou už štyridsaťdeväť epizód a vysiela ho televízny kanál Animal Planet. Obaja súrodenci sú dnes úspešnými osobnosťami – Bindi je herečka a televízna osobnosť, Robert je fotograf, herec a fundraiser viacerých ochranárskych projektov (spoločne zachránili už viac ako 90 000 zvierat). Obaja kráčajú v šľapajach svojich rodičov, sú zanietení ochranári a robia to, čo ich baví a čomu sa mohli od detstva venovať s plným nasadením vďaka domácemu vzdelávaniu. Obaja sa vyjadrili, že práve vďaka tomu, že ich rodičia zapojili do svojej práce a podporovali ich v nasledovaní svojich snov, z nich vyrástli ľudia s vášňou pre to, čo robia. Vždy boli súčasťou diania.

Foto: FB/Australia Zoo

Justin Bieber

Známy spevák, skladateľ a multiinštrumentalista populárny najmä u mladšej generácie bol taktiež domškolákom. A mu dalo priestor rozvíjať svoju hudobnú kariéru. Ku vzdelaniu mu však pomohli napríklad online hodiny, ktoré, žiaľ, naše školy zatiaľ neposkytujú a takisto u nás nie je povolené domáce vzdelávanie na strednej škole. Justin Bieber zmaturoval napriek tomu, že nikdy do žiadnej školy fyzicky nechodil a dnes je z neho úspešný umelec, ktorý získal už desiatky hudobných ocenení.

Foto: Koimoi/Instagram

Abraham Lincoln

Abrahama Lincolna predstavovať nemusíme – jeden z najvýznamnejších svetových dejateľov svojej doby. Aj on bol prevažnú väčšinu svojho detstva vzdelávaný doma, najmä svojou matkou. A veľa sa vzdelával sám, samostatne, keďže sa v jeho ôsmych rokoch rodina presťahovala v podstate na samotu a v krátkom čase sa sťahovali opäť v dôsledku zložitej politickej situácie v krajine. Lincoln však mal podnikavú dušu, bol veľmi schopným rečníkom, bol cieľavedomý a odhodlaný. Sám samostatne študoval právne texty, aby sa mohol stať právnikom, a to mu neskôr otvorilo dvere aj do vysokej politiky. Vďaka čítaniu mal prehľad o všetkom, čo sa v jeho krajine dialo a poskytlo mu pevné argumentačné základy nielen vo volebných debatách. Stal sa z neho priebojný vodca, zaslúžil sa o ukončenie otroctva, o rozvoj vojnou zničenej krajiny a stal sa jedným z najobľúbenejších prezidentov Spojených štátov amerických. A hoci nemal formálne vzdelanie, získal čestné tituly doktora práv na troch amerických univerzitách.

Foto: Wikipedia

Jane Austenová

Jane Austenová je jednou z najznámejších spisovateliek na svete, jej diela sú súčasťou povinného čítania na našich školách a dodnes, viac ako 200 rokov od jej smrti, patrí Pýcha a predsudok k najpredávanejším knihám na svete. Aj ona sa vzdelávala doma. Hoci jej rodičia pre ňu najskôr vybrali školu, pre týfus, ktorý takmer neprežila a neskôr aj pre finančné problémy rodiny, ostala doma. Učila sa čítaním kníh – mala prístup k rozsiahlym knižným zbierkam. A neskôr, keď začínala písať, ju otec podporil nákupom drahého papiera a ďalších pomôcok – čím jej otvoril dvere rozvíjaniu jej nadania. Pomocou divadelných hier, ktoré nacvičovala jej rodina spolu s priateľmi a ktoré neskôr aj písala, si cibrila svoje umenie – prvú hru napísala už ako dvanásťročná! Hoci počas jej života všetky jej vydané knihy niesli namiesto jej mena len „napísané dámou“, dokázala si zarobiť veľa peňazí v dobe, keď sa od žien neočakávala žiadna ekonomická aktivita. A dodnes jej podobizeň zdobí desaťlibrovú britskú bankovku.

Foto: Bank of England

Christopher Paolini

Na prvé počutie vám toto meno možno nič nehovorí, avšak len čo sa spomenie názov Eragon allebo Odkaz dračích jazdcov…. Doteraz sa predalo viac ako dvadsaťpäť miliónov výtlačkov Eragonu a aktuálne má Disney záujem o kúpu práv na celú knižnú sériu. Christopher Paolini napísal tento príbeh ako pätnásťročný, vydali ho v ich rodinnom vydavateľstve, keď mal devätnásť rokov a aby zvýšil záujem o knihu, Christopher prešiel turné po 135 školách a knižniciach, diskutoval o písaní a čítaní oblečený v dobovom kostýme v súlade s tematikou jeho knihy. Sám vytvoril titulnú  ilustráciu prvého vydania a mapy k príbehu. Ako sám hovorí, nebolo by to možné, keby chodil do školy, pretože by bol jednoducho zaneprázdnený návštevou školy a robením domácich úloh. Nemal by čas na písanie. Podľa svojich slov mal skvelé vzdelávanie – učila ho jeho matka a využíval rôzne akreditované korešpondenčné kurzy. A dodáva, že aj on bude určite vzdelávať svoje deti doma, keď ich raz bude mať.

Foto: Knihomol/Fragment

Joey Logano

Pretekár a víťaz pretekov NASCAR z roku 2018 bol taktiež domškolákom, hoci nie od začiatku. Učiť sa doma ostal až potom, čo jeho školu zavreli. Srdcom bol však odmalička pretekár a vďaka domácemu vzdelávaniu sa mohol neustále zlepšovať v tom, čo ho bavilo. Pretekať začal už ako šesťročný a vo veku osemnásť rokov sa stal najmladším víťazom pretekov v histórii pretekov Daytona 500. Dodnes zarobil už viac ako 57,5 milliónov dolárov.

Foto: FB/Joey Logano

Agatha Christie

Svetoznáma spisovateľka, ktorej slávne príbehy o Hercule Poirotovi pozná asi každý – boli aj sfilmované a dodnes patrí táto postava k najznámejším fiktívnym detektívom na svete, bola vzdelávaná doma. Sama Agatha pritom trpela dysgrafiou a pravdepodobne bola aj dyslektička. Jej matka predpokladala, že sa nenaučí čítať do veku ôsmich rokov, Agatha to však napriek tomu zvládla už v piatich rokoch a stala sa vášnivou čitateľkou. Jej prvé spisovateľské pokusy boli neúspešné – šesťkrát za sebou jej diela vydavatelia odmietli, ale ona sa nevzdala. Počas vojny slúžila v nemocnici, kde získala rozsiahle vedomosti o jedoch, ktoré využívala pri písaní svojich príbehov. Taktiež jej veľmi pomohol manžel archeológ, pri práci pri vykopávkach sa naučila veľa zručností, ktoré taktiež zužitkovala vo svojich detektívkach. Jej divadelná hra Mousetrap sa stala najdlhšie súvisle hranou hrou – prerušená bola len dočasne pandémiou ochorenia covid, no už je opäť na programe. Agatha Christie získala množstvo ocenení a dokonca aj rytiersky šľachtický titul Lady od britskej kráľovnej Alžbery II. za prínos v oblasti literatúry. Jej detektívne príbehy o súkromnom detektívovi Poirotovi patria k najprekladanejším a najpredávanejším na svete.  

Foto: Famous authors

Prečítajte si tiež…

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20